I personally eat a few hundreds (around $400) 水果 1 mth (for 1 person). Cheapest is orange and apple $5-6 each, I sometimes eat Jap fruits (peach, melon, watermelon -$98 each), blueberry, Australian grapes ma...maybe I should ask her to go to mkt to buy fruits herself la, and get those 4-5 fruits for $10.
If eat my fruits, really 食quite a lot of 錢 ga. Her salary is only $3880 (including govt tax), $400 is 1/10 of her salary la wor.
Because my maid is new, I don't know how much fruits she eats. Some maids may eat only 1 per week, but some can eat up to 2 each day ma.
wah, 芒果, 荔枝, 龍眼, 無核提子 are also expensive fruits wor.
As my maid is 非常新, don't know if she has 规律. Some maids are very 大食, like my mum's maid, she cooks $12 choi sum for 午餐+鱼蛋/wanton and 即食面 everyday; drink my mum's 鲜奶; 食许多 (she cooks 7 big dishes for 6 persons, has 许多剩馀的 食物 and she can finish all 剩馀的 食物that night). We have $1400/kg fish maw and she can use 1/2 kg to boil just 1 pot of soup for 1 night use (although most goes to our tummy).
Maybe because my mum's maid sets a very bad example, I am afraid my new maid is the same, just know how to 食 our hard earned money, not help us to 节约.