論盡家傭

跳至

首頁
1

尾頁
   0


複式洋房

積分: 437


1#
發表於 08-6-2 09:17 |只看該作者
She always asks me for $100 per day to the market. Mainly for dinner. We have 5 adult (include her) and one child and one BB. I know nowadays everything is very expensive. But, is it normal? Can anyone tell me because I don't have many experience to go to market.


男爵府

積分: 7169

好媽媽勳章


2#
發表於 08-6-2 12:31 |只看該作者
We have total 3 adults & two children (including my maid).
For me, I usualy give her abot $500 per
week on Monday, then asked her to
mark down what/where/how much she bought, thus I can check whether
she's "打斧頭" or not.


男爵府

積分: 5575


3#
發表於 08-6-2 12:37 |只看該作者
我都是5 個人食飯, 每晚都會對她說清楚食什麼, 和要求印印寫清楚買了什麼東西和數量多少, 絕不會由她自行發揮, 有問題可即時查紀錄問她, 貴的食物一定要自己買, 不要假手它人, 例如: 活蝦變死蝦

例如今晚食

青瓜炒牛肉 - 牛肉 $15 青瓜 1斤
冬瓜炆草菇 - 草菇 半斤 冬瓜 1 斤
榨菜蒸肉片 - 肉片 $20 榨菜 $5

全部加起來 大約 $60 - $70

如不想受她欺騙, 妳要花多些少時間學習和要事事斤斤計較. 因對她來說每天騙妳$10, 一個月就會多了三百元用


侯爵府

積分: 20326


4#
發表於 08-6-2 12:43 |只看該作者
我情願貴些
要佢去超市買
有收據

如要食街市買那些
會自己買


男爵府

積分: 5144

好媽媽勳章


5#
發表於 08-6-2 16:38 |只看該作者
I usually give her $500 per week. She has to prepare 5-day lunches (only for my daughter & herself) and 5-day dinners (for 4 adults & my daughter).

These money also includes minor kitchen necessities such as salt, sugar, corn-starch, soy sauce, etc.


翡翠宮

積分: 96249


6#
發表於 08-6-2 17:57 |只看該作者
$100 is quite reasonable, think of it, 7ppl have dinner and her lunch(instant noodles?)and BB congee, right?
how abt her breakfast(bread?) and fruit?
if it's all inclusive, trust me she's fine enough.

for ur reference, mine is 3 adults(included her)plus one 16 months baby, mainly I am doing the marketing, food+bread+fruitit everyday cost abt $60-80 for my family.


伯爵府

積分: 15999


7#
發表於 08-6-2 19:02 |只看該作者
I will give $70-80 per day (2 adults+maid). $100 is not enough for 5 adults+1 child if boil soup. Soup is very costly (because the big bowl of soup needs more meat to boil).

If I go to supermarket (Taste) and cook myself, i buy $100-120 grocery just for 2 dishes ($20 beef+$12 veges, $40 salmon fish) and a soup ($20 meat + $20 soup pack). Meat nowadays is super expensive, can only get a small slice for $15.


複式洋房

積分: 103


8#
發表於 08-6-3 09:05 |只看該作者
yep.
All the things are very expensive, so $100 a day is quite reasonable for 5 adults as you may need at least 3 dishes?


男爵府

積分: 5751


9#
發表於 08-6-3 18:47 |只看該作者
I think $100 per day for 5 adults is reasonable.

For my family, we usually spend $80-$100 for 3 dishes for 3 adults and 1 kid, and spend $120-$140 including soup.


複式洋房

積分: 437


10#
發表於 08-6-3 19:17 |只看該作者
Thanks all BK mama. I think it's reasonable for $100 per day. But, mainly she only buys freash food such as veggie and meet and egg. I buy frozen food such as chicken wing, fish ball. And, rice, oil, salt, sugar .......


翡翠宮

積分: 96249


11#
發表於 08-6-3 20:33 |只看該作者

every thing is expensive

if u don't trust her, why not ask her to mark down the price so u can check?

the price I quote u $60-80 for wet market also dosen't inclusive rice,oil..

today I ask the maid to shop(beacuse raining), here is what she buy today,

1. beef @15
2. pork @10
3. salty eggs @4
4. veggie @5
5. egg 6pc@5
6. orange @10
7. watermelon@20
8. instant [email protected]
9. deep fry powder@3

total : 79.5

some item is buy for stock and we use some stock at home for tonite's dinner:

babycorn and oak fried beef($25)
winter melon salty egg pork soup($18)

you see only one soup+one dish already cost $43, plus watermelon for desert, our family, 3 adults plus 16months baby, already use up $63, yet not count the maid's breakfast and lunch.

and we are living in the old district which the price of wet market already very low.




o


別墅

積分: 642


12#
發表於 08-6-3 23:54 |只看該作者
There is no limit to my maid but requests 2 dishes plus one soup everyday for 3 adults (including maid) plus one child. She needs to prepare the lunch for my child and herself as well. Normally, she will use around $30-$70, depends what she needs to cook on that day.

She needs to list out all things she bought on that day for spot check.

We will go together to Supermarket to buy the grocrey, necessities and frozen foods such like Chicken, Chicken Wing, Shrimp, fish ball....etc

I will let her to go to the wet market to buy veggie, fish and fruit but all porks need to buy from Supermarket.

So, it is hard to say $100 per day is reasonable or not, depends what you need to buy but also anythings are using from the home, e.g. mushroom.


男爵府

積分: 5751


13#
發表於 08-6-5 13:49 |只看該作者
The food in wet market is much more expensive than before. I always go to the wet market with my maid, so I am sure my maid cannot treat me.

If i buy bones for the soup or ribs, they usually cost me $30. If I buy a fish, it usually costs me $20 to $40 depends on which type of fish i buy. If I buy fresh chicken legs, they cost $5X-$6X for 4. I usually use $80-$100 per day for 3 dishes excluding rice, sugar, sauces etc.

原文章由 rayrayBB 於 08-6-3 19:17 發表
Thanks all BK mama. I think it's reasonable for $100 per day. But, mainly she only buys freash food such as veggie and meet and egg. I buy frozen food such as chicken wing, fish ball. And, rice, o ...

首頁
1

尾頁

跳至